HY Tanıtım’ın kurucusu Hakan Yanar, Kabataş Erkek Lisesi’nden sonra Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonomi Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nü tamamladı. Yetenek sınavı ile katıldığı Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu’nda 1995 senesine kadar kadrolu devlet sanatçısı olarak görev yaptı. Çağdaş yorumlarla stilize edilmiş yorumlarla Türk Halk Dansları’nı yabancı ülkelerde tanıtmak amacıyla kurulan Topluluk’la birlikte Amerika’da Kennedy Center, Rusya’da  Bolshoy Theatre,  İngiltere’de Royal Albert Hall, Avustralya’da Sidney Opera House gibi dünyaca ünlü sahnelerde solist dansçı olarak sahneye çıktı. Topluluk sanatçısı olarak yaklaşık 55 farklı ülkede görev aldı. ABD Başkanı George Bush, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Şeyh Zayid, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Hüseyin, Malezya Prensi Mirzan Mohamet, Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak huzurunda ve ayrıca dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal’ın davetlisi olarak Topluluk’la birlikte devlet protokollerinde sahne aldı ve bir çok onur plaketi ve teşekkür belgesine sahip.

Şehir değişikliği nedeni ile Ankara’da bulunan Kültür Bakanlığı sanatçı kadrosundan istifa ederek İstanbul’daki yeni iş hayatına “Halkla ilişkiler ve Organizasyon” sektöründe başladı.  1996- 2000 yılları arasında farklı PR şirketlerinde “Organizasyon ve Koordinasyon Direktörü” olarak görev yapan Yanar, 2000 yılında Halkla ilişkiler, Medya İlişkileri, Reklam, Tanıtım ve Organizasyon alanında faaliyet gösteren kendi şirketi HY Tanıtım’ı kurdu. Ulusal ve uluslararası birçok şirketin talepleri paralelinde projenin yaratılması, oluşturulması ve uygulamasını hayat geçirirken Türkiye İş Bankası bünyesindeki İŞ Sanat‘ın kuruluşunda görev aldı ve 2000-2007 yılları arasında İş Sanat‘ın tüm organizasyonlarını ekibi ile gerçekleştirdi. Yo-Yo Ma, Charlie Haden, Gidon Kremer, Dianne Reeves, Vladimir Ashkenazy, Dave Brubeck, Yuri Temirkanov, Ivo Pogorelich, Cesaria Evora, Branford Marsalis gibi dünyaca ünlü bir çok caz ve klasik müzik sanatçı topluluklarının İş Sanat adına sahne almasını ve ağırlanmasını sağladı. Aynı yıllar içinde İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), tiyatro-müzik-caz festivali ve bienalde; yaklaşık her yıl bünyesinde bu konuyla ilgilenen 20 kişilik kadroyla birlikte 300 kişilik saha ekibinin yönetimini, hospitality hizmetini ve operasyonunu yönetti. Kurumsal Kimlik, Etkinlik Yönetimi ve Organizasyon/PR Hizmetleri, Pazarlama İletişimi konularında Ernst&Young, Türkiye İş Bankası İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Axa Oyak, Şişecam, Sabancı Üniversitesi, Borusan Kültür, Denizbank, AEG, Yapı Kredi Emeklilik, Wyeth  İlaç, Türkiye Bankalar Birliği, Yamata Yatırım, Bosch, Işıklar Holding,  Canan Kozmetik, İstanbul Princess Otel , Real Alışveriş Merkezi, Soyak Toplu Konut A.Ş şirketlerine hizmet verdi.

2011 yılından itibaren  HY Tanıtım adına projeler üreten Hakan Yanar, kurumsal firmaların çalışanlarına yönelik şirket çalışanlarından oluşan orkestraların profesyonel sahnede yarıştığı ve sekiz yıldır düzenlenen Ofisten Sahneye organizasyonu ile  yine şirket çalışanlarının mutfakta alanında değerli jüriler önünde yemek yaparak yarıştıkları Ofisten Mutfağa organizasyonunu hayata geçirdi. Bu organizasyonlarda bugüne kadar 229 şirket yarıştı, 84 performans sergilendi ve tüm performansları 57.000 şirket çalışanı salonlarda 175.000 şirket çalışanı ise sosyal medyadan takip etti. Hakan Yanar sektördeki tecrübesi, vizyonu ve yüksek ajandası ile önümüzdeki dönemler için de  ulusal ve uluslararası yeni projelerle yol almaya devam ediyor.